Způsob jak zvýšit počet svateb se rozšířil po celém světě aneb Historie Speed dating

Říká se mu Speed dating nebo také Rychlé rande a často se o něm píše jako o novodobé formě seznámení, která si získala oblibu po celém světě. Fenomén Speed dating má poměrně zajímavou historii, která sice není až tak dlouhá, ale zato lze říci, že se tento způsob seznámení ujal v různých koutech světa za relativně krátkou dobu.

Původně to byl jen způsob, jak zvýšit počet židovských svateb. Dnes se touto metodou seznamují lidé v nejrůznějších státech světa.

U zrodu Speed dating stál americký rabín Yaacov Deyo, jehož cílem bylo rozšíření židovské komunity a zvýšení počtu svateb mezi Židy. Princip rychlorande začal praktikovat koncem 90. let v Los Angeles u singles jedinců ve své komunitě, aniž by snad tušil, že se velmi brzy tento způsob rande rozroste i mimo ni. Speed dating záhy prosákl do společnosti a postupně se začal ujímat po celém světě.

Revoluční seznamka pro zaneprázdněné?

Pár minut na seznámení, rozhovory o délce kratší než interval mezi podvečerními tramvajemi a důraz na první dojem - rychlé rande rozhodně nenosí svůj název nadarmo. Nahrává především zaneprázdněným lidem a vytíženým singles. Tím, že nenese takřka žádné stigma klasické seznamovací agentury, našlo Speed dating oblibu u nesmírného množství lidí, toužících po seznámení, nejen u těch zaneprázdněných.

Speed dating je velmi populární ve Spojených státech, kde vzniklo, a zejména pak v New Yorku, kde se údajně až ve čtvrtině všech místních barů alespoň jednou týdně rychlorande koná.

Speed dating si až na pár modifikací drží stále svůj původní harmonogram: ženy sedí u stolečků a muži se u nich střídají v pravidelných časových úsecích, trvajících několik málo minut. Tento scénář se opakuje dokud se nepoznají úplně všechny protějšky na rychlorande.

Speed dating v České republice

V současné době už se Rychlé rande ujalo v různých městech v České republice. Pořádá ho celá řada agentur v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a dalších městech. Podobně jako každá inovace, neměl ani Speed dating u nás zpočátku na růžích ustláno. Lidé k němu přistupovali skepticky a dá se říci, že ještě dnes o něm spousta lidí neví a nebo tento způsob seznámení odmítá vyzkoušet.

V každém případě obliba Speed dating u nás stoupá, o čemž svědčí ohlasy účastníků, které jsou z drtivé většiny pozitivní.

Zavřít okno